Zużyte opony wcale nie muszą trafić na śmietnik! Huśtawki, meble ogrodowe, a nawet biżuteria to jedynie nieliczne przykłady wykorzystania opon samochodowych, które dni świetności mają już za sobą.

Opony samochodowe wykonane są z bardzo trwałego materiału, co sprawia, że coraz częściej staramy się znaleźć dla nich nowe, świeże zastosowanie.

Gumowa sztuka

Na samym początku rozwiązanie bardzo niecodzienne, które nadaje recyklingowi opon zupełnie nowy wymiar. Rzeźby wykonane z gumy po starych oponach to nie tylko ciekawy pomysł, ale przede wszystkim innowacyjne podejście do sztuki i samych rzeźb. Yong Ho Ji to koreański artysta, który posiada olbrzymią wyobraźnię i niezwykły talent rzeźbienia, z wydawałoby się tak niewdzięcznego materiału, jakim jest guma z opon samochodowych.

 

Huśtawka ogrodowa

Najbardziej znany sposób na ponowne wykorzystanie opony samochodowej to, dobrze znana wszystkim z czasów dzieciństwa, huśtawka. Wykonanie wręcz banalne. Trochę sznurka, zużyta opona i niezbyt oddalone od domu drzewo to wszystko czego nam potrzeba. Obowiązkowy punkt przy planowaniu ogrodowego zakątka dla naszych pociech oraz dla nas samych 😉

Co jednak, jeżeli chcemy stworzyć coś bardziej skomplikowanego? Coś co spowoduje, że dzieci sąsiadów staną się znacznie częstszymi gośćmi? Zachęcam do eksperymentowania. Żeby “wyhodować” konie, które widzicie poniżej, potrzebne Wam będzie więcej opon, czasu oraz samych chęci. Jednak efekt końcowy jest niesamowity!

Pogoda za oknem może być różna, a na pobujanie się ochota może przyjść zawsze. Maniakom huśtawkowego szaleństwa polecam zamontowanie bujawki w domu. Owszem, jest potrzebne do tego więcej miejsca, ale przyznajcie sami, kto z Was nie chciałby mieć takiego cuda w domu w czasach dzieciństwa? 🙂

Ni to huśtawka, ni to krzesełko. Nie istotna jest definicja. Ważne, że wzbudza uśmiech i cieszy oko.

Meble do salonu

Jeżeli macie więcej czasu i cierpliwości, to poniższe stoliki na pewno się Wam spodobają. Wyplatane pufy robią coraz większą furorę, szczególnie, gdy okazuje się, że bazą na podobne siedzisko jest stara opona. Bardzo podoba mi się takie rozwiązanie, ponieważ te wełniane lub sznurkowe meble jedynie kształtem przypominają dawną częścią samochodu. Te plecione to idealne siedzenie lub podnóżek, a te owinięte sznurkiem posłużą za stolik.

A oto mój zdecydowany faworyt. Stworzenie takiego krzesła bujanego to nie lada wyczyn. Dużym plusem jest nie tylko oryginalny wygląd, ale również wytrzymałość.

 

Pomysłów na użycie starej opony jest wiele, od tych niezwykłych, po te codzienne, proste w wykonaniu. Najważniejsze, że każdy może znaleźć coś dla siebie, przy okazji czyniąc swoje otoczenie ciekawszym, a otaczające nas środowisko czystszym 🙂

4 KOMENTARZE

  1. Żeby wszystkie opony miały taki swój koniec to byśmy żyli w pięknym świecie i do tego bardzo ekologicznym. Ciekawe czy jest już na świecie sklep, który robi takie piękne rzeczy z opon. Huśtawka konik jest bardzo piękna. Mamy tyle opon zimowych i opon letnich. Sam pomyślę, może coś zrobię ze swoich bo już niedługo czeka mnie wymiana opon. Szkoda też, że opony są zawsze czarne w samochodach. Może udało by się dodać jakiegoś pigmentu by je zabarwić? Świat byłby kolorowy.

  2. No 100 lat bym myślał i bym nie wymyślił 😀 Ten nosorożec szczególnie robi wrażenie.

  3. No, pogratulować pomysłu, bo żeby wpaść na taką ideę trzeba najprawdziwszego oświecenia. 🙂

Zostaw Odpowiedź: