Słuchawki nosimy już od ponad wieku. Przez ten czas zmieniły się nie do poznania. Swój początek mają praktycznie w tym samym czasie co wynalezienie telefonu.pierwsze słuchawki nauszne z 1881 roku

1881 – 4 lata po wynalezieniu telefonu długo przed pierwszymi empetrójkami i dubstepem, słuchawki miały niewiele wspólnego z muzyką. W latach 80 poprzedniego wieku pierwsze słuchawki (albo przynajmniej ich przodkowie) były używane przez teleoperatorów. Był to jeden głośnik ważący ponad 5kg, który opierało się na ramieniu (prawie jak boombox).

Słuchawki przypominające stetoskop z roku 1895

1895 – Dzięki Electrophone System można było posłuchać na żywo występów teatralnych i koncertów z pobliskiej filharmonii. Słuchawki wyglądały dość komicznie i przypominały stetoskop.

Słuchawki Nathaniela Baldwina z 1910 roku

1910 – Nathaniel Baldwin stworzył pierwsze nowoczesne słuchawki w kuchni, a następnie sprzedał je marynarce U.S. Połączona para głośników na kształt dzisiejszych słuchawek. Baldwin nigdy ich nie opatentował, gdyby to zrobił byłby milionerem, jeśli nie miliarderem.

Pierwsze słuchawki dynamiczne DT-48 firmy Beyerdynamic

1937 – DT-48 firmy Beyerdynamic były pierwszymi słuchawkami na wzór dzisiejszych, które odniosły rynkowy sukces. Były to prawdopodobnie pierwsze dynamiczne słuchawki ( z membraną papierową lub z tworzywa sztucznego), zadziwiające jest, że do dnia dzisiejszego produkowany jest model DT48 i wciąż posiadania doskonałe brzmienie.

Pierwsze słuchawki firmy AKG model K120

1949 – Z naciskiem na wygląd firma AKG wyprodukowała swoją pierwszą parę słuchawek K120. Dzięki tym słuchawkom firma porzuciła branżą którą dotychczas się zajmowała (dostarczała sprzęt nagłaśniający) i skupiła się na produkcji i sprzedaży systemów elektroakustycznych.

Pierwsze sterefoniczne słuchawki Johna Kossa z 1958 roku

1958 – John C. Koss stworzył pierwsze słuchawki stereo (Koss SP-3). Przez najbliższe dekady Koss będzie dominować na rynku słuchawek.

Pierwsze słuchawki elektrostatyczne z 1959 roku

1959 – W Tokio zadebiutowały pierwsze słuchawki elektrostatyczne ( z membraną wzbudzaną przez zmiany pola elektrycznego) SR-1 firmy Stax. Dzisiaj oryginalna para tych słuchawek jest warta fortunę.

Pierwsze słuchawki elektrostatyczne Kossa ESP-6 z 1968 roku

1968 – Dekadę po pierwszych słuchawkach stereo, Koss tworzy pierwsze słuchawki elektrostatyczne ESP-6. Ważą ponad 1 kg, ale dużo im brakuje pod względem wagi do tych z poprzedniego wieku.Przenośne słuchawki sony z roku 1979

1979 – Jeśli wybrać najważniejsze słuchawki w historii to trzeba wybrać słuchawki MDL-3L2 Sony. Dzięki walkmenowi i słuchawkom Sony można było słuchać muzyki w każdym miejscu.

W-EAR słuchawki douszne Sony z roku 1980

1980 – W-EAR Sony były pierwszymi słuchawkami dousznymi i pierwszymi z normalną nazwą.

Słuchawki na szyję Sony z roku 1997

1997 – Sony stworzyło słuchawki na szyję z myślą o tym, aby słuchawki nie potargały fryzury. Nie potrafiły jednak wystarczająco przylegać do uszu przez co dźwięk nie był wystarczająco wyraźny.

Słuchawki firmy bose z zewnętrznym reduktorem hałasu z roku 2000

2000 – Słuchawki z serii QuietComfort zostały wyposażone w zewnętrzny reduktor hałasu. Zasada działania reduktora jest teoretycznie prosta ? układ analizuje zewnętrzny dźwięk (?hałas?) a następnie próbuje odpowiednio go skompensować w taki sposób, by użytkownik usłyszał ? ?idealną ciszę?.

Białe słuchawki Apple dołączane do każdego iPoda

2001 – iPod zmienił świat muzyki, białe słuchawki Apple stały się symbolem. Począwszy od roku 2001 sprzedane ponad 300 milionów iPodów wraz z białymi słuchawkami.

Słuchawki Lil Wayne'a za ponad 1 milion dolarów

2012 – Słuchawki coraz częściej stają się elementem garderoby. Na zdjęciu Lil Wayne nosi swoje słuchawki za 1 mln dolarów, które służą przede wszystkim jako ozdoba. Jak dla mnie to już trochę przesada, ciekawe co będzie za kilka lat.

Źródło: CoolMaterial

 

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy artykuł. Nigdy nie patrzyłem na rozwój techniczny słuchawek. Tak naprawdę nie zmieniły się one diametralnie… Idea wciąż pozostaje ta sama, myślę, że tak zostanie jeszcze przez wiele lat.

Zostaw Odpowiedź: