Jak zrobić mrożoną kawę?

Mrożona kawa rano lub późnym popołudniem działa odświeżająco i stała się codziennym rytuałem dla wielu z nas i jest jedną z przyjemności każdego dnia. Jeśli jeszcze nie wiesz jak zrobić mrożoną kawę to w dalszej części wpisu znajdziesz opis jak samemu przyrządzić ten napój.

Jeśli robisz ?mrożoną kawę? tak jak większość osób zlewając resztki kawy do pojemnika, a następnie wkładasz go do lodówki, no to niestety trzeba powiedzieć, że nie jest to zbyt dobra metoda. Niestety mrożona kawa w taki sposób jest gorzka i posiada słaby smak. Jeśli naprawdę chcesz przyrządzić świetną mrożoną kawę, to musisz wiedzieć. Przyjrzyj się jak prawdziwy Barista za ladą w kawiarni tworzy mrożoną kawę, w przepisie poniżej.

mroźna kawa ze słomką

1. Zacznij od dobrej kawy

To, że pijesz ją mrożoną nie oznacza, że trzeba poświęcić jakość. Zaparz garnek swojej ulubionej kawy ze świeżo zmielonych ziaren i czystej wody. Mówią, że niektóre rodzaje kawy nadają się lepiej na bycie ?mrożoną? niż pozostałe. Brazylijskiej kawy (i inne kawy z Ameryki Południowej) wydają się być jaśniejsze i znacznie bardziej orzeźwiające. Kawa z Etiopii, czy Sumatry jest bardziej ciemniejsza i posiada intensywny aromat, jednak ja kocham kawy tego typu po mimo, że niektórzy uważają, iż mrożona Yrgacheffe ma zbyt mocny smak, który jest nieobecny, kiedy pić ją na gorąco.

2. Parz z podwójną mocą

Ciepło niesie zapach dalej. Jeśli chcesz zmrozić swoją kawę, będziesz musiał zaparzyć ją silniejszą niż zwykle – i nie dlatego, że kostki lodu będą rozcieńczać kawę. Zimno tłumi niektóre smak. Tak więc dodaj więcej kawy niż zwykle.

3. Użyj kawowych kostek lodu

Jedną z największych wad mrożonej kawy jest rozcieńczenie smaku kawy po roztopieniu się lodu. Nawet gorzej, bo kawa i woda posiadają różną gęstość i roztopione woda będzie unosić się na powierzchni. Rozwiąż ten problem poprzez trzymanie w zamrażalniku kostek zamrożonej kawy, do mrożonej kawy. Pamiętaj jednak, że kostki lodu pochłaniają zapachy i smaki innych produktów w zamrażalce. Gdy są one zamrożone użyj ich w krótkim czasie, albo trzymaj je w plastikowym opakowaniu.

4. Oprzyj się pokusie trzymania dzbana zimnej kawy w swojej lodówce

Wydaje się mieć sens ? zaparz kawę, a następnie trzymaj ją w lodówce, aby mieć zawsze pod ręką mrożoną kawę. Kawa zaczyna tracić swój aromat od momentu zakończenia parzenia. Jeśli jest przyzwyczajony do picia świeżo parzonej kawy z intensywnym aromatem, to kawa która przeleżała w lodówce wiele godzin będzie miała dla Ciebie smak całkowicie jałowy i przestarzały. Pamiętaj o tym podczas parzenia swojej mrożonej kawy.

5. Smakowe kawy coś cudownego

Jeśli jesteś fanem smakowych kaw, to będziesz zachwycony wiedząc, że większość mrożonych kaw zrobiona z kaw smakowych smakuje świetnie . Owocowe i czekoladowe kawy są najlepsze, ale cynamonowe i waniliowe również nie pozostają w tyle.

6. Umieść lód w pierwszej kolejności

Nie należy dodawać lodu do kawy. Wlej kawę do lodu, ale zanim to zrobisz dodaj cukier i śmietankę. Kawa powinna być ostatnim składnikiem w Twojej szklance.

7.  Odpuść bitą śmietanę

Użyj świeżego mleka lub śmietany, ale pomiń bitą śmietaną, chyba że ma być to deser.

A tutaj tutorial jak przyrządzić mrożoną kawę przy mniejszym nakładzie czasu, minusem tej metody jest potrzeba posiadania kruszarki do lodu.

2 KOMENTARZE

Zostaw Odpowiedź: